Data:

Udostępnij:

Kaletnik – czym zajmuje się ta osoba

Polecane artykuły

Kaletnictwo jest specjalistyczną dziedziną rzemiosła, w której można rozwinąć swoją pasję ciągle poszerzając zdolności manualne. Głównym materiałem, na którym bazuje kaletnik jest wysokiej jakości skóra najczęściej pochodzenia bydlęcego. Jest to fantastyczny materiał, który swoją renomę posiada już od wielu wieków. Zadaniem kaletnika jest wykonanie najróżniejszych projektów bazując na dostępnych narzędziach i akcesoriach kaletniczych wykorzystując wcześniej wspomnianą skórę. Ta dziedzina była niezwykle popularna dziesiątki lat temu. Z czasem nieco straciła na popularności jednak obecnie przeżywa prawdziwe odrodzenie! Coraz więcej osób zajmuje się kaletnictwem w sposób zawodowy bądź hobbystyczny.

Jakie umiejętności musi posiadać prawdziwy kaletnik?

Z pewnością kaletnictwo nie jest przeznaczone dla każdego. Dobry kaletnik powinien posiadać kilka fundamentalnych umiejętności, które będą niezastąpione podczas jego pracy. Przede wszystkim to zadanie dla cierpliwych, dążących do celu osób. Wykonanie ręcznego projektu ze skóry często trwa długimi godzinami przez co niecierpliwe osoby mogłyby się szybko zniechęcić. Jako, że to projekty wykonywane w dużej mierze ręcznie kaletnik musi również posiadać dobre zdolności manualne, które pomogą mu w dokładnym cięciu skóry czy też spajaniu określonych fragmentów w całość.

Zobacz: Sklep kaletniczy CraftPoint

Podczas tworzenia wyrobów tego typu trzeba być swego rodzaju perfekcjonistą. Niestety w takich pracach nie ma miejsca na błędy i niedociągnięcia – w przeciwnym razie stworzy się dzieło daleko odbiegające od tego zaplanowanego w głowie kaletnika. Dbanie o najmniejsze szczegóły rozpoczynając od fazowania i woskowania krawędzi skóry, aż po szycie i klejenie jest niezwykle istotne. Nawiązując do szycia – dobry kaletnik również musi mieć podstawy na tej płaszczyźnie. Nie wszystkie elementy skórzane da się ze sobą kleić. Obecnie to właśnie szyte projekty charakteryzują się największą popularnością dlatego ten rodzaj rzemiosła nie może być obcy dla osoby zajmującej się kaletnictwem.

Jakie procesy wykonuje kaletnik podczas swojej pracy?

Podczas swojej pracy kaletnik wykonuje wiele różnorodnych czynności, które po nałożeniu dają efekt perfekcyjnego dzieła. Każdy z nich jest niezwykle ważny dlatego kaletnik musi potrafić wykonywać każdy z nich. I tak w kolejności chronologicznej prowadzącej do wykonywania finalnego dzieła zalicza się:

Wycinanie skóry

Zazwyczaj skóra zamawiana przez kaletnika przychodzi w większych płatach i wystarcza na wiele różnorodnych projektów. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach gdzie skóra jest najczęściej sprowadzana zza granicy klienci chcą zaoszczędzić na przesyłce nie tracąc na jakości produktu. Wtedy zamawiają większa ilość tego szlachetnego materiału. Chcąc wykonać dowolny projekt kaletnik musi określić perfekcyjne wymiary skóry, które będzie łączył w późniejszych etapach roboczych. Do tego potrzebuje ostrego, dobrze dobranego noża i pewnej ręki.

Żłobienie otworów

Na pierwszy rzut oka wydaje się to błahym procesem jednak w perspektywie utrzymania symetryczności całego dzieła jest to bardzo ważny etap pracy. W nim dochodzi do wytłaczania otworów, przez które kaletnik będzie prowadził specjalistyczne nici. Gdy otwory będą nierówno wytłoczone ,,nici” z pięknie wyglądającego dzieła.

Szycie skóry

Jest to najbardziej majestatyczny punkt kulminacyjny całego procesu tworzenia skórzanego dzieła. Prowadzenie szwów jest niezwykle ważne i decyduje zarówno o wyglądzie finalnym jak i trwałości dzieła. Zbyt luźne szwy sprawią, że praca nie będzie trwała natomiast zbyt mocne szwy sprawią, ze powierzchnia skóry może się pomarszczyć. Tutaj również warto uważać na samą strukturę szwów, które niekiedy mają tendencję do przecierania i rozwarstwiania w trakcie przechodzenia przez wytłoczone otwory. Dlatego zawsze warto szyć spokojnie i cierpliwie jednocześnie wykorzystując dobrej jakości, woskowane nici.

Klejenie i impregnowanie

Stosowanie preparatów do skóry jest również popularne w branży kaletniczej. Tutaj kaletnik musi być bardzo dokładny gdyż raz nałożony klej nie wybacza błędów! Jeżeli chodzi o impregnację to kaletnik może wykorzystywać farby do skóry na różny sposób. Na żądanie danej osoby może zarówno zmieniać kolor skóry czy impregnować ją przez co zostaje uodporniona na działanie czynników środowiska zewnętrznego. Istnieje również możliwość renowacji skóry, która cieszy się dużą popularnością. Niektóre elementy galanteryjne są dla wielu osób pamiątką. Niestety upływu lat nie da się oszukać i ich wygląd często odbiega od tego pierwotnego. Wtedy użycie renowacyjnych farb do skóry może być bardzo dobrym ratunkiem.

Jakie projekty wykonuje wykwalifikowany kaletnik?

Jak widać umiejętności kaletnika, które wykorzystuje podczas swojej pracy muszą być rozbudowane. Jednak wszystkie te elementy owocują różnorodnymi, pięknymi projektami, które mogą cieszyć oko każdego człowieka. Obecnie najczęściej kaletnicy wykonują elementy galanteryjne takie jak skórzane paski do spodni, torebki, pochwy na noże, portfele, saszetki czy nawet niewielkie skórzane woreczki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Popolarne artykuły