Data:

Udostępnij:

Jak zabezpieczyć fizycznie i cyfrowo smartfon

Polecane artykuły

Jak często słyszysz, jak ludzie mówią o zhakowaniu lub nawet zgubieniu ich smartfonów? Niedawny wzrost cyberprzestępczości sprawił, że smartfony stały się głównym celem hakerów i złodziei. Chociaż urządzenia te z każdym dniem stają się coraz bezpieczniejsze, nie są odporne na ataki. Można je łatwo ukraść lub zniszczyć, nie pozostawiając żadnych śladów.

Smartfony stały się niezbędnymi narzędziami zarówno z powodów osobistych, jak i zawodowych. Ludzie w dużym stopniu polegają na swoich smartfonach, aby pozostać w kontakcie, zarządzać finansami, być zorganizowanym i udostępniać informacje. Niestety smartfony są również podatne na zagrożenia.

Bezpieczeństwo smartfona ma kluczowe znaczenie, ponieważ w przypadku kradzieży telefonu do przechowywanych na nim danych można uzyskać dostęp bez Twojej zgody. Dowiedz się, jak zabezpieczyć urządzenie cyfrowo i fizycznie oraz chronić swoją prywatność.

Bezpieczeństwo fizyczne

Bezpieczeństwo fizyczne obejmuje każdy rodzaj ochrony, który uniemożliwia komuś kradzież Twojego urządzenia lub jego zniszczenie. Zawsze należy trzymać telefon poza zasięgiem wzroku innych i zamknięty w bezpiecznym miejscu. Nie zostawiaj go bez opieki w restauracjach lub innych miejscach, w których ktoś może go ukraść. Gdy nie używasz urządzenia, wyłącz ekran i wibracje, a następnie zablokuj je hasłem.

Jeśli to możliwe warto zastosować też ochraniacz ekranu. Ochraniacze ekranu utrzymują wilgoć z dala od wyświetlacza, co utrudnia jego uszkodzenie. Jeśli chcesz pójść jeszcze dalej, pomyśl o etui na telefon.

Bezpieczeństwo cyfrowe

Bezpieczeństwo cyfrowe polega na ochronie Twoich informacji w internecie. Najprawdopodobniej robisz to już za pośrednictwem serwisów społecznościowych i kont e-mail. Możesz jednak nie zdawać sobie sprawy, że hakerzy atakują te miejsca, aby uzyskać Twoje dane osobowe. Hakerzy kradną Twoje dane i sprzedają je innym osobom.

Uważaj na swoje ustawienia prywatności i ustawienia zabezpieczeń, aby uchronić się przed włamaniem. Ważnym krokiem jest zainstalowanie dobrego programu antywirusowego w telefonie. Silny program chroniący przed złośliwym oprogramowaniem ma kluczowe znaczenie dla ochrony Twoich urządzeń mobilnych. Regularnie instaluj aktualizacje i pamiętaj, aby przeczytać recenzje aplikacji przed ich pobraniem. Nigdy nie udostępniaj poufnych informacji za pośrednictwem sieci społecznościowych lub poczty e-mail. Jeśli to możliwe, używaj uwierzytelniania dwuskładnikowego i używaj oddzielnych haseł dla różnych aplikacji, kont i urządzeń. Utwórz kopię zapasową wszystkiego!

Jak często należy tworzyć kopie zapasowe moich danych? Co gdy zgubię telefon? Jeśli nie masz skonfigurowanego rozwiązania do tworzenia kopii zapasowych, te pytania mogą wydawać się kłopotliwe. Urządzenia mobilne stają się coraz częstszym celem hakerów. Warto zatem regularnie zapisywać dane na innym urządzeniu lub pobrać aplikację która będzie tworzyła kopię bezpieczeństwa. W przypadku utraty dostępu do smartfona będziesz mógł korzystać dalej z danych które były na nim zapisane.

Skaner linii papilarnych

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić po skonfigurowaniu telefonu, jest włączenie skanera linii papilarnych. To świetny sposób, aby uniemożliwić komuś odblokowanie urządzenia lub korzystanie z niego, jeśli dostanie je w swoje ręce.

Twój odcisk palca to najbezpieczniejszy i najwygodniejszy sposób ochrony przed nieautoryzowanym dostępem do Twoich danych. Możesz nawet uchronić się przed utratą telefonu, gdyby ktoś go przejął ale zauważył że go nie uruchomi. Ustawienie blokady odcisków palców nie jest skomplikowane, jeśli wiesz, jak to zrobić. Opcję tą możemy aktywować w ustawieniach przytrzymując palec na skanerze linii papilarnych aby system mógł zdefiniować nasz główny odcisk.

Ochrona hasłem

Jeśli zdecydujesz się nie korzystać ze skanera linii papilarnych, nadal masz inne opcje. Wystarczy prosty kod PIN, aby złodzieje nie mieli dostępu do telefonu. Aby aktywować blokadę PIN, wystarczy aktywować tą opcję w ustawieniach. Nie należy również mylić kodu PIN do telefonu z kodem PIN do karty sim. Kod PIN do telefonu blokuje cały dostęp do urządzenia a kod do karty jedynie do naszego numeru telefonu. Warto zwrócić na to szczególną uwagę jeśli nie jesteśmy fanami nowych technologii nie znamy się na smartfonach po zakupie. Przeświadczenie że wpisujemy kod pin przy uruchamianiu telefonu może być bardzo zgubne i dawać złudne poczucie bezpieczeństwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Popolarne artykuły