Kupno lub wynajem mieszkania może być bardzo stresujące, zwłaszcza jeśli nie wiesz, jak poprawnie wynegocjować niższą cenę lub nawet uzyskać lepsze warunki wynajmu. Z tego artykułu dowiesz się, jak wynegocjować obniżkę ceny.
Niedawne badanie wykazało, że wynajem mieszkania był największym źródłem stresu wśród milenialsów. Jak wynika z badania, prawie połowa (46%) co miesiąc odczuwała niepokój o swój czynsz, a ponad 60% obawiało się, że z powodu obecnej sytuacji mieszkaniowo finansowej przegapi inne możliwości życiowe.
Ważne jest, aby przy zakupie mieszkania skorzystać z taktyki negocjacyjnej, ponieważ może to potencjalnie zaoszczędzić tysiące złotych. Negocjacje mogą być czasami trudne, ale mogą również zaoszczędzić pieniądze i czas, jeśli zostaną wykonane prawidłowo.
Zrozum właściciela
Możesz pomyśleć, że właściciele mieszkania wydają się przyjaźnie nastawieni, ale jeśli czujesz, że ktoś cię pospiesza, prawdopodobnie robią, co w ich mocy, aby wynająć swoją nieruchomość. Spróbuj porozmawiać z sąsiadami, którzy mieszkają tam od kilku lat. Zadawaj również pytania dotyczące nieruchomości. Zapytaj czy pracują na pełny etat? Czy planują niedługo przeprowadzkę? Jaki jest stan całej nieruchomości? Wszystkie te informacje mogą dać wyobrażenie o tym, czy właściciel będzie wiarygodny.
Zanim zaczniesz szukać mieszkania, zapytaj osoby, którym ufasz, czy znają kogoś, kto mieszka w wybranej przez Ciebie okolicy lub zna kogoś, kto posiada pobliską nieruchomość. Dowiedz się, jak długo ci ludzie tam mieszkają, jakiego rodzaju udogodnienia oraz problemy mają i czy ich postrzeganie okolicy odpowiada twojemu.
Oglądanie mieszkania
Kiedy idziesz obejrzeć mieszkania, postaraj się niczym nie ekscytować, dopóki nie wejdziesz do środka. Kiedy już jesteś w środku, zwolnij i ciesz się chodzeniem po czyimś domu. Nie spędzaj więcej niż godzinę lub dwie na oglądaniu jakiegokolwiek mieszkania. Jeśli trwa to dłużej, prawdopodobnie nie widzisz rzeczy obiektywnie.
Zwróć też uwagę na wszystko, co widzisz. Czy jest to nowa jednostka mieszkaniowa? Czy widzisz jakieś poważne wady? Czy ma dobry układ? Ile lat ma budynek? W jakiej dzielnicy się znajduje? Prowadź dziennik z notatkami o wszystkim podczas spaceru. Później będziesz mógł wrócić do nich, aby ocenić, czy dane miejsce jest dla Ciebie odpowiednie.
Negocjowanie i składanie ofert
Gdy znajdziesz nieruchomość, która spełnia Twoje kryteria, nie wahaj się złożyć oferty. Nie będziesz wiedział na pewno, czy możesz kupić nieruchomość nieco taniej dopóki nie przedstawisz swoich propozycji sprzedającemu. Zawsze warto przedstawić nieco niższą niż nominalna sumę zakupu. Skorzystaj z pomocy doświadczonego pośrednika w obrocie nieruchomościami, który pomoże Ci złożyć odpowiednią ofertę. Nie oczekuj, że otrzymasz pozytywną decyzję. Sprzedający musi zaakceptować warunki podyktowane przez Ciebie.
Najlepszym sposobem określenia realnej wartości domu jest sprawdzenie, czy na rynku są porównywalne nieruchomości. Są to domy, które są podobne pod względem wielkości, stanu, wyposażenia itp. Porównywalne dane pomagają zorientować się, za ile możemy kupić dom i negocjować cenę.
Negocjowanie uczciwej ceny za dom to skomplikowana sprawa. Aby skutecznie negocjować, zrozum stanowisko sprzedającego, bądź przygotowany na rezygnację w razie potrzeby i miej realistyczne oczekiwania. Wiedz, ile jesteś w stanie zapłacić teraz i trzymaj emocje w ryzach.
Nie przesadzaj jednak, próbując zaoszczędzić pieniądze. Jeśli chcesz zapłacić dużo mniej niż cena wywoławcza, są szanse, że nawet nie dostaniesz oferty w tej okolicy. Pamiętaj, aby uwzględnić koszty ulepszeń.
Podsumowanie
Nie spiesz się z kupnem mieszkania, nie wiedząc, na ile naprawdę Cię stać. Nawet jeśli już pracujesz w pełnym wymiarze godzin, może się okazać, że po dodaniu czynszu do raty kredytu nie będziesz w stanie pokryć swoich wydatków. Poświęć trochę czasu na ustalenie, czy wynajem jest przystępny cenowo w Twojej okolicy i ustal budżet, z którym możesz ruszyć na łowy.