Księgowość to jedna z kluczowych kwestii w każdej firmie. Pozwala śledzić wydatki i przychody, a przez to – lepiej lokować zasoby. Ponadto umożliwia terminowe wywiązywanie się ze zobowiązań wobec swoich kontrahentów czy polskiego państwa. Poniższy artykuł zostanie poświęcony wyjaśnieniu, jakie korzyści może zapewniać outsourcing do biura rachunkowego.
Księgowość – jak można ją zorganizować?
W małych firmach można się pokusić, by prowadzić księgowość samodzielnie. Skala biznesu jest niewielka, więc pojedyncza osoba, np. właściciel firmy, może poświęcić chwilę każdego dnia, by zająć się finansami. Jednak czy jest to optymalne? Oczywiście – nie! Przede wszystkim odciąga to od obowiązków związanych z działalnością gospodarczą. Ponadto, o ile przedsiębiorca nie jest równocześnie księgowym, istnieje ryzyko błędów.
Obsługa księgowa może także zostać powierzona działowi w firmie. Zatrudnia się w nim kilku specjalistów. Jednak tychże trzeba opłacać 12 miesięcy w roku, a ich liczba może być spora. W mniejszej firmie istnieje szansa, że w biurze zabraknie dla nich miejsca, co niekoniecznie sprzyja organizacji pracy.
Usługi księgowe poza firmą – co oferują? Jak działa biuro rachunkowe?
Biuro rachunkowe jest trzecią opcją w niniejszym zestawieniu. Jest to zewnętrzny podmiot, który działa niczym ich dział finansów. Jednak różni się on od zatrudniania osób na etat. Przede wszystkim – koszt takiej usługi będzie przeważnie mniejszy, niż płacenie kilku, a nawet kilkunastu wynagrodzeń księgowym. Często zewnętrzny, profesjonalny zespół księgowy kosztuje mniej, niż jedna osoba. Ponadto – ma swoje biuro, kosztów utrzymania którego nie ponosi jego klient.
Usługi księgowe, jakie może świadczyć takie biuro, obejmują między innymi:
- rozliczanie VAT,
- obsługiwanie relacji urząd-przedsiębiorca,
- ewidencja transakcji, wydatków, przychodów i rozchodów, etc.,
- pełna księgowość,
- księgowość w wybranych obszarach.
Większość tego typu biur będzie świadczyć swoje usługi w pakietach. W typowym przypadku pakiety dzieliłyby się na podstawowy, standardowy i premium. Ten ostatni oznaczałby przekształcenie biura w kompleksowy, zewnętrzny dział księgowości. Dokładną ofertę dobiera do swoich potrzeb – pełna księgowość może nie być potrzebna w każdym wypadku. Z kolei w każdym pakiecie powinna znaleźć się książka przychodów i rozchodów.
Rachunkowość zewnętrzna – uwolnienie czasu
W jednoosobowej działalności gospodarczej przedsiębiorca jest jednocześnie marketingowcem, PR-owcem, obsługą klienta i księgowym. Faktura, deklaracja – wszystko to i wiele innych rzeczy spoczywa na barkach jednej osoby. Odciąga ją od ważniejszych zadań. Outsourcing sprawia, że księgowość i biznes toczą się jednocześnie i niezależnie od siebie. Przedsiębiorca może zająć się swoimi obowiązkami. Ponadto dzięki mniejszej ilości obowiązków będzie bardziej wypoczęty, zatem wydajniejszy.
Miast samodzielnie sporządzać wszelkie ewidencje czy rejestry, przedsiębiorca zostawia to innym. W ten sposób wie, że wszystko odbędzie się poprawnie. W nawale obowiązków jedna osoba mogłaby o czymś zapomnieć. Na przykład o sprawdzeniu, czy płaca każdego pracownika została wypłacona.
Księgowość w outsourcingu – przewodnik po biurokratycznej dżungli
Podatki to bardzo zawiła gałąź prawa. Wielu przedsiębiorców jej nie rozumie i obawia się, że błędy w interpretacji będą ich wiele kosztować. Ponadto czasem można mieć prawo do niższych podatków… zupełnie o tym nie wiedząc! Doradztwo podatkowe to kolejna usługa, jaką można uzyskać w księgowych firmach outsourcingowych. Ryczałt czy VAT? Co jest korzystniejsze i w ogóle możliwe w danym wypadku? Doświadczony i wykształcony księgowy będzie w stanie poprowadzić swojego klienta po podatkowej dżungli.
Sprawdź biura księgowe posiadajace certyfikat Ministerstwa Finasów
To zaś przekłada się na wydajność firmy. Optymalizacja podatków to więcej pieniędzy w firmie. Te z kolei, miast zasilić Urząd Skarbowy, będą mogły zostać zainwestowane. W dłuższej perspektywie może się to tylko opłacać. Ponadto doradca podatkowy chętnie pomoże rozliczać równie zawiły ZUS – zarówno przedsiębiorców, jak i ich pracowników.
Zewnętrzny księgowy – ratunek dla nowych
By prowadzić swoją działalność, potrzeba środków. Tych na starcie jest bardzo mało. Należy więc bardzo rozsądnie je lokować. Zatrudnienie pełnoetatowego księgowego pierwszego dnia istnienia firmy mogłoby pochłonąć stanowczo zbyt dużą część budżetu. Ponadto większość firm upada w ciągu roku od założenia, zatem potencjalnie można by pozbawić kogoś zatrudnienia. Z kolei rachunkowość oferowana przez biuro księgowe oznacza jednoczesną obsługę wielu firm. Dokonując outsourcingu zachowuje się więcej środków, osiągając te same korzyści.
Zewnętrzna kadra może także świadczyć dalece lepszej jakości usługi. Nowa firma jest z definicji niestabilna, zatem wielu dobrych księgowych by się jej przestraszyło. Z kolei dla zewnętrznego biura nie ma takiego ryzyka. Zatem najwyższej klasy specjaliści mogliby wspierać firmę już od jej startu. W takim czasie żaden etatowy pracownik nie mógłby oferować podobnego standardu i podobnych korzyści.