Uzależnienie odnosi się do zachowań kompulsywnych lub nieadaptacyjnych wzorców zachowań autodestrukcyjnych, które powodują znaczny stres, upośledzenie funkcjonowania i utrzymują się pomimo negatywnych konsekwencji.
Uzależnienie to stan, który wymaga leczenia. Dowiedz się, jak zidentyfikować ten problem i poszukaj pomocy. Może jednak to nie Ty potrzebujesz pomocy a np. Twój znajomy? Wszystkie najważniejsze informacje o uzależnieniach poniżej.
Co to jest uzależnienie?
Uzależnienie definiuje się jako uzależnienie psychiczne, które wynika z wielokrotnego używania narkotyków lub alkoholu, które powoduje upośledzenie funkcjonowania fizycznego, psychicznego lub społecznego. Innym sposobem myślenia o tym jest to, że uzależnienie charakteryzuje się kompulsywnym poszukiwaniem narkotyków i przyjmowaniem substancji pomimo negatywnych konsekwencji. Istnieje wiele różnych rodzajów uzależnień, w tym alkoholizm, zaburzenia lękowe, zaburzenia odżywiania, hazard, bezsenność, uzależnienie od seksu, uzależnienie od zakupów, pracoholizm, kleptomania, uzależnienie od internetu itp.
Jak działa
Osoby cierpiące na te zaburzenia często mają trudności z kontrolowaniem swojego zachowania, trudno im się żyje, mają problemy w związkach lub karierze z powodu uzależnień. Każde uzależnienie zaczyna się jako mechanizm radzenia sobie z jakąś formą emocjonalnego bólu lub niepokoju. Kiedy doświadczasz intensywnych emocji i potrzebujesz czegoś, aby sobie z nimi poradzić, możesz spróbować użyć substancji lub zaangażować się w zachowania, które przynoszą chwilową ulgę. Jeśli jednak będziesz to robić przez dłuższy czas, możesz stać się zależny od tych substancji lub zachowań, a następnie przejmą one nad tobą kontrolę. Kiedy zaczniesz używać tych zachowań często, będziesz potrzebować coraz więcej, mimo że efekty zanikają po każdej “sesji”.
Z biegiem czasu rozwijasz tolerancję na substancję lub zachowanie, co oznacza, że potrzebujesz coraz większych ilości substancji lub angażujesz się w coraz bardziej ryzykowne czynności, aby osiągnąć ten sam poziom przyjemności. Uzależniony chce coraz więcej tego, czego pragnie, i będzie dążył do tego, aby to osiągnąć.
Jak rozpoznać uzależniające zachowanie?
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że jest uzależnionych, dopóki nie jest za późno. Uważają, że „po prostu mają zły dzień” lub czują się winni, że nie są w stanie poradzić sobie z emocjami lub oprzeć się pokusom. Ale pierwszym krokiem do wyzdrowienia jest rozpoznanie, że masz problem. Jeśli wiesz, że zmagasz się z uzależnieniem, oto kilka sposobów na stwierdzenie, czy Twoje zachowanie zaczyna przekraczać granicę poza radzeniem sobie:
- Twój nastrój się zmienia. Czy masz problemy ze snem? Czujesz się smutny lub niespokojny? Niepewny? To może oznaczać, że możesz mieć problem. Porozmawia z kimś, kogo znasz i komu ufasz, o tym, jak się czujesz. Zadaj sobie pytania takie jak: Czy spędzam mniej czasu z przyjaciółmi i rodziną? Czy moja wydajność pracy spada? Czy kiedykolwiek czuję się przygnębiony, zły lub sfrustrowany? Czy miałem problemy z nadążaniem za rachunkami lub obowiązkami w domu? Czy pominąłem zabiegi lub wizyty lekarskie? Jeśli odpowiesz twierdząco na którekolwiek z tych pytań, prawdopodobnie masz problem.
- Sprawy zaczynają wymykać się spod kontroli. Kiedy zaczniesz przyjmować większe dawki swojej substancji lub angażować się w bardziej ryzykowne zachowania, zaczniesz zauważać, że zwykłe “ja” się wymyka. Stracisz poczucie czasu, podejmiesz złe decyzje, poczujesz się bezradny, a nawet przegrasz
Jak radzić sobie z uzależnieniem?
Pierwszym krokiem do radzenia sobie z uzależnieniem jest rozpoznanie, że masz problem. Kiedy zdasz sobie sprawę, że masz problem, powinieneś szukać pomocy. Istnieje wiele różnych rodzajów programów leczenia. Możesz iść do ośrodków rehabilitacyjnych, przychodni, a nawet grup samopomocy. Jakikolwiek rodzaj programu wybierzesz, upewnij się, że jest skuteczny.
Jeśli zdecydujesz się na odwyk, przed przystąpieniem do programu będziesz musiał przeprowadzić detoksykację. Detoksykacja pomaga zmniejszyć wszelkie objawy odstawienia, które możesz mieć. Po detoksykacji rozpoczniesz proces rehabilitacji. Rehabilitacja to proces uczenia się życia bez substancji. Uczy, jak radzić sobie z zachciankami i chęcią zażywania substancji. Uczy również, jak radzić sobie ze stresującymi sytuacjami bez używania substancji.