Data:

Udostępnij:

Czym jest mapa marzeń, dlaczego warto ją mieć i jak ją stworzyć

Polecane artykuły

Mapa marzeń to wizualny zarys celów, które sobie wyznaczyłeś. Jeśli te cele nie są dla Ciebie jasne, staną się niewyraźne i trudne do osiągnięcia. Mapa marzeń pomaga określić, czego chcesz od życia i od relacji z innymi. Dzięki mapie marzeń możemy zatem zmienić nasze życie. Ale czy tak właściwie wiemy czym jest i dlaczego warto ją wykonać? Czczegóły poniżej.

Czym jest mapa marzeń?

Mapa marzeń to wizualna reprezentacja wszystkiego, co chcesz osiągnąć w swoim życiu, zarówno osobistym, jak i zawodowym. Niezależnie od tego, czy chodzi o wolność finansową, sprawność fizyczną, czy po prostu szczęśliwsze, zdrowsze życie. Wymarzona mapa to sposób na śledzenie tego, gdzie jesteś i co jeszcze musisz osiągnąć. Istnieje wiele różnych sposobów tworzenia wymarzonej mapy.

Często mapa marzeń kojarzy się ze snami. Niekoniecznie musimy przepisywać nasze sny na papier, ale akt ich spisywania pomaga nam je lepiej zapamiętać. Dodatkowo wymarzona mapa umożliwia nam wizualizację naszych celów, co ułatwia nam planowanie kroków w kierunku ich realizacji.

Jak możemy stworzyć wymarzoną mapę?

Istnieją dwa sposoby na stworzenie mapy marzeń. Możesz albo spisać wszystkie swoje sny samemu na kartce, albo użyć programu komputerowego, który pomoże Ci je uporządkować. Jeśli myślałeś już o niektórych swoich planach, być może już wiesz, co one dla ciebie znaczą. W takim przypadku powinieneś zapisać te konkretne myśli. Jeśli nie, możesz poświęcić czas na przemyślenie swoich nadziei, aspiracji i ambicji. Kiedy będziesz gotowy, zacznij zapisywać swoje myśli na dowolnej metodzie, która Ci odpowiada.

Wykorzystaj mapę marzeń

Teraz czas na zabawę – kiedy już zapiszesz swoje myśli, nadszedł czas, aby się im przyjrzeć i spróbować dowiedzieć się, co tak naprawdę chcesz osiągnąć w życiu. Zapisz wszelkie myśli i uczucia, jakie masz na temat swoich planów, a następnie wyznacz sobie cel. Zawsze możesz to zmienić później, jeśli uważasz, że cel nie jest dla Ciebie zbyt mało ambitny. Kiedy już to zrobisz, nadszedł czas, aby zacząć wypełniać swoją wymarzoną mapę. Zacznij od małych kroków i stopniowo stawiają coraz większe, aby zmieniać coraz większe części swojego życia. Dodaj kamienie milowe, aby wskazać postęp, a nie tylko podać ostateczny wynik końcowy.

Więc teraz, kiedy już wiesz czym jest mapa marzeń, czas zacząć! Na początek prawdopodobnie zauważysz, że spędzasz znacznie mniej czasu na myśleniu o swoich planach, gdy je zdefiniujesz a zaczniesz myśleć nad realizacją. Zapisz więc jak najwięcej szczegółów na temat każdego pola na wymarzonej mapie. Zastanów się, jakie działania musisz podjąć, aby zrealizować te marzenia. Jak wygląda dla Ciebie sukces? Czym jest porażka? Jak zamierzasz się tam dostać? Wszystkie szczegóły mają znaczenie, więc dobrze zastanów się nad każdym działaniem, które musisz podjąć, aby osiągnąć swój cel. Pamiętaj, już dziś zacznij robić pierwszy krok w kierunku spełnienia swojego marzenia!

Dlaczego warto

Kiedy myślimy o naszych marzeniach, często skupiamy się na krokach prowadzących do tego, dokąd chcemy się udać. I to jest w porządku. Ale skąd mamy wiedzieć, czy podejmujemy dobre decyzje? Czy idziemy właściwą drogą? Kiedy nawet nie wiemy, dokąd zmierzamy, nie można powiedzieć, czy idziemy do przodu, czy do tyłu.

Co powstrzymuje nas przed realizacją naszych marzeń? Żyjemy w świecie pełnym rozrywek, a wokół nas ludzie próbują przekonać nas do kupowania ich produktów i usług zamiast budowania relacji z ludźmi, którzy są rzeczywiście są zainteresowani pomaganiem nam w osiągnięciu sukcesu.

Jak zachować motywację? Motywacja przybiera wiele form. Czasami motywacją jest po prostu świadomość, że możemy dokonać zmian w naszym życiu. Ale czasami motywacją jest świadomość, że jeśli dokonamy zmiany, doprowadzi to do szczęśliwszego życia dla nas i dla osób wokół nas. Wiedząc to i mając na ścianie konkretny plan na lepsze życie — mapę marzeń będziemy mocniej walczyli o nasze cele.

Co mogę dzisiaj zrobić? Jeśli czujesz się pozbawiony motywacji, zadaj sobie pytanie, co możesz dzisiaj osiągnąć. Możesz zainspirować się myśląc o małej przyjemnej rzeczy, którą możesz zrobić, aby poczuć się bardziej pozytywnie, produktywnie i być gotowym do radzenia sobie z tym, co nadejdzie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Popolarne artykuły